Майбутнє Сум залежить від нас!

СуЧасне місто – щасливі люди. Датський архітектор Ян Гейл писав: «Спочатку ми формуємо міста – потім вони нас». Коли ж я прогулююся рідними Сумами, з’являється враження, що розвиток зупинився. Ні, звичайно, якісь мінімальні зміни відбулися – змінилися вивіски на магазинах, на місці старих кафе відкрилися нові, з’явилися МАФи, в дворах відбувається суцільна неякісна «плитковізація».

Але глобально місто застигло. Усвідомлювати це дуже гірко та боляче. Адже розвиток міст – це справа та зона відповідальності місцевої влади, яка повинна мислити стратегічно, піклуватися про добробут і майбутнє міста, а не відкладати проблеми в довгий ящик, як це відбувається зараз. Ми забули, що таке якісна вода, нормальні тарифи на тепло та комунальні послуги, в будинках роками не працюють ліфти.

Успішною громада є навіть не тоді, коли вирішуються дані питання (а вони в нас, на жаль, не вирішуються), успішна громада – це громада, в якій проживають забезпечені люди, що мають роботу та гідну оплату праці. Це місто, в якому є інфраструктура, де люди можуть займатися спортом, відпочивати, де увага приділяється культурній сфері, позашкільному вихованню дітей, фінансуються спортивні та культурні заходи, адже місто повинно підтримувати свої таланти. Цей напрямок задає голова громади та місцеві депутати.

Щоб місто було багатим і успішним, необхідно відкривати нові виробництва, допомагати розширювати існуючі підприємства, де будуть створюватися нові робочі місця, підтримувати малий бізнес, інноваційні підприємства та фінансувати відповідні програми розвитку. Завдяки таким діям сплачується більше податків, а значить, з’являються кошти для покращення стану лікарень, будівництва нових шкіл та дитячих садочків, спортивних та культурних закладів. Наші люди достойні жити в громаді, що розвивається.

Місто можна порівняти з великою сім’єю. От спочатку треба потурбуватися, щоб члени сім’ї були забезпечені роботою, нагодовані, а потім вже планувати ремонти, купувати дорогий одяг, ремонтувати за десятки міль-йонів будівлі, коли не зрозуміло, що в них буде розташовано. Звичайно, треба турбуватися, щоб у домі був порядок, чисто, охайно, прибрано, все зроблено з розумом.

Надзвичайно важливе значення для нашого міста має створення великої громади, що б принесло велику вигоду Сумам та селам, які знаходяться поруч. Але, на жаль, ця робота була провалена нашою міською владою, і це персональна відпові-дальність міського голови. По суті, села Сад, Косівщина, Бездрик, Верхня і Нижня Сироватка, Піщане, Старе село (Червоне) вже і так є частиною міста Суми. Люди працюють у Сумах, щоденно їздять на роботу, діти та молодь навчаються та відпочивають у Сумах, відвідують гуртки та секції. Але через те, що не було створено велику Сумську громаду, втратили всі: як мешканці міста Суми, так і мешканці прилеглих сіл. При входженні в місто в навколишніх селах збільшилася б ціна на землю та житло, в кращий бік змінилася б система медичного обслуговування, з’явилася б патрульна поліція, забезпеченість житлово-комунальними послугами, покращилася б дорожня інфраструктура та система пасажирських перевезень. При грамотному управлінні були б можливості збільшити кількість робочих місць, рівень заробітної плати. Спільно б усі отримали набагато більші фінансові ресурси для розвитку. Але час і можливості було втрачено, спочатку від страху йти на перевибори, а потім від нерозуміння необхідності і того, що з цим робити.

Працюючи першим заступником міністра в Міністерстві розвитку громад та територій, я багато бував у відрядженнях в Україні, Білорусі та Європі, тому маю з чим порівнювати. В кожній країні є більш чи менш успішні міста. Більш успішними є ті, в яких очільники мислять і діють стратегічно, розуміють, як розвивати місто, що необхідно працювати для людей. Це підтвердило моє переконання в тому, що місто насамперед не територія, а ЛЮДИ!

Але, на жаль, нинішнє керівництво Сум не має цього розуміння та стратегічного бачення, як не має і реальної стратегії розвитку міста (як воно повинно розвиватися, які напрямки, бізнеси, сфери є пріоритетними, де можна швидко створити робочі місця, залучити інвестиції). Повинне бути розуміння сталого розвитку міста, тому сумчани мають невирішені питання зі скидами з міських очисних споруд водоканалу, переробки та утилізації відходів, якісного комунального транспорту, одні з найвищих тарифів на житлово-комунальні послуги. І все це намагаються прикрити укладанням неякісної плитки в дворах, ще й, на жаль, буває, що без заміни під нею комунікацій.

Якщо й далі будемо рухатися цим шляхом, то місто Суми перестане бути обласним центром. На сьогодні розвиток схожих міст, як, наприклад, сусідні Полтава, Чернігів, чи на західній Україні – Тернопіль, Івано-Франківськ, – помітний неозброєним оком. Позитивні зміни в них стали можливими завдяки проведеним реформам і тому, що мери і депутати зуміли цим скористатися на користь людям.

Подивіться на Полтаву, Чернігів 5-7 років тому та Полтаву, Чернігів сьогодні. Міста розвиваються. Наші ж Суми за цей час стали виглядати набагато гірше, маємо безліч проблем із комунальним господарством, через зношеність комунікацій і екологічні проблеми біля водозаборів нашу колись найкращу воду з крану в Україні вже неможливо пити! А що з очисними спорудами, благоустроєм, транспортом? Театральна площа декілька років огороджена парканом, і ніхто там нічого не робить. Близько 50 мільйонів гривень витрачено на «Романтику», але вона до сьогоднішнього дня не працює, і ще невідомо, що там буде, а гроші вже пішли. Стадіон «Авангард», який почали реконструювати ще в 2016 році, на сьогодні замість ремонту має купу кримінальних проваджень, а дітям та всім охочим ніде займатися спортом, проводити тренування, змагання.

Я народився, виріс, навчався і все життя (крім роботи в міністерстві) працював у Сумах, тут живуть мої батьки, тут моя родина. І мені боляче спостерігати за тим, що відбувається зараз із моїм рідним містом, моєю домівкою. Якщо це не зупинити, то тенденція дуже негативна і призведе до повного занепаду.

Але можна обрати інший шлях, коли відповідальна, фахова, молода й патріотична місцева команда зможе повернути Сумам і Сумщині колишню славу і зробити людей успішними, заможними та щасливими. Така команда мною вже формується, і це надає впевненості в тому, що успіх цілком реальний.

Джерело: shans.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *